Možno ste sa stretli s tým, že váš dom potreboval energetický certifikát, keď ste ho chceli predať alebo dokonca iba prenajať. Táto povinnosť sa u nás zaviedla v roku 2008. Od tohto roku sa vyžaduje energetický certifikát takmer na každú stavbu. Automaticky ho tiež musí mať každá novostavba pri kolaudácii. Dokument hovorí vlastne o tom, ako je ktorá stavba energeticky úsporná resp. náročná. Zaraďuje stavby, domy do energetických tried od A po G. Hodnotí sa viacero faktorov, ktoré sú dôležité pre spotrebu energie v dome na meter štvorcový za rok v kilowatthodinách. Koľko sa v dome spotrebuje energie na teplo, na ohrev vody, na klimatizáciu, vzduchotechniku, elektroinštalácie, svetlo a podobne. Dôležité faktory sa vypočítajú a stanovia energetickú triedu domu.
Energetický certifikát domu Certifikaciabudovy
Pokiaľ energetický certifikát svojho domu nemáte a potrebujete ho, keďže idete svoj dom pravdepodobne predať alebo prenajať, môžete sa obrátiť napríklad na Certifikaciabudovy.sk. Firma sídli v Prešove, ale má klientov po celom Slovensku. Certifikát budovy vám samozrejme udelí. Pre všetky podrobnosti ich neváhajte kedykoľvek kontaktovať.
V dnešnej dobe sú energeticky šetrné stavby veľmi žiadané. Úspora energií je nielen moderná, ekonomická, ale najmä prispieva k trvalej udržateľnosti. Úsporné stavby sa realizujú v každej krajine a na energiách sa snažia stavebníci ušetriť čo najviac. Tzv. nízkoenergetické domy sú veľmi modernými a ekologickými stavbami. Úspora energií závisí samozrejme na použitých materiáloch a technológiách. Preto sú stavby s nízkymi energetickými triedami určite nanajvýš žiadané. Energetický certifikát domu je teda úplne na mieste mať a používať, ako jeden z ukazovateľov energetickej kvality danej stavby. Urobte ďalší krok trvalej udržateľnosti a podporujte nízkoenergetické bývanie aj vy.