V domácnostiach či iných prevádzkach, kde sa používa voda a spracovávajú aj iné druhy potravín a surovín, môže dôjsť k upchatiu odpadového potrubia, ktoré sa zanesie množstvom tukov, mastnoty a iných nečistôt, usádzajúcich sa na stenách potrubia až do takej miery, že už nebude možný prietok určeným smerom, ale vráti sa tam, odkiaľ sa do potrubia dostal.
Havarijné stavy na upchatom potrubí nie sú ničím výnimočným, spoločnosti, ktoré majú na starosti krtkovanie ich čistenie, sú k nim privolávané počas celého dňa, nemajú voľno ani počas sviatkov, pretože všetky prevádzky, napojené na dané potrubie, sú na nich závislé, keďže s upchatým potrubím sa bežne v domácnosti fungovať dá iba ťažko. Do potrubia sa nečistoty dostávajú z umývadiel v kuchyni či v kúpeľni, zo sprchy a z WC, a tak niet divu, že pri zanedbaní preventívneho čistenia dochádza k jeho celkovému upchatiu.
Čistenie sa ľudovo môže nazývať aj krtkovanie, najúčinnejšie a najbežnejšie sú dva spôsoby čistenia, pri elektromechanickom spôsobe je potrebné mať k dispozícii mobilné zariadenie s elektromotorom, ku ktorému sú pripojené oceľové struny, aby vykonávali vibračný a rotačný pohyb. Tieto struny majú takú silu, že dokážu uvoľniť z povrchu potrubia všetky nalepené nečistoty a usadeniny. Druhá metóda je s použitím vody, ktorá sa pod vysokým tlakom vstrekuje do potrubia, na to je určené vysokotlakové čerpadlo, ktoré je zabudované vo vozidle. Hadica, napojená na čerpadlo, má dĺžku až 100m a na jej konci je možné vymieňať dýzy, ktoré sú rozdielne, záleží na type znečistenia.
Výhody obidvoch spôsobov sú zjavné, problémom je jedine čistenie vodou, lebo nie v každom prostredí je vhodné ju použiť, keďže pri ňom môže dôjsť k vyplaveniu nečistôt z potrubia do okolia. Základom však stále zostáva prevencia, monitoring je vhodný na zistenie rozsahu a miesta poškodenia potrubia ešte predtým ako sa úplne upchá, takže nie je práve najmúdrejšie zanedbávať ju, ušetríte financie aj problémy, ktoré uchaté potrubie všetkým spôsobí.